امروزه سقف‌های متحرک با کاربردهای فراوان در بسیاری از مکان‌ها به چشم می‌خورند. این سقف‌ها به دلیل محافظت در برابر نور خورشید و فراهم کردن فضای خصوصی در مکان‌های مختلف استفاده می‌شوند. در ادامه با کاربرد سقف متحرک در فضاهای مختلف آشنا می‌شویم.

سقف متحرک چیست؟

کاربرد سقف متحرک

سقف متحرک یا سقف تاشو، نوعی سقف است که با استفاده از نیروی برق، باز و بسته می‌شود. از این سقف با توجه به تغییر شرایط آب و هوایی، تغییر شرایط استفاده و… استفاده می‌شود. سقف متحرک در انواع مختلف پارچه‌ای، فلزی، پلی کربنات، متحرک دستی و متحرک آلومینیومی در بازار موجود است. این سقف‌ها علاوه بر ظاهر زیبا، بسیار محکم و مقاوم هستند و ظاهری مدرن و شیک به فضا می‌بخشند.

کاربرد سقف متحرک در فضاهای مختلف

سقف متحرک در فضاهای گوناگون نظیر رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، استخرها، حیاط‌های منازل، پاسیو، روف گاردن‌ها و…کاربرد دارد. در ادامه به چند کاربرد مهم آن اشاره می‌کنیم.

سقف متحرک استخر

افراد زیادی هستند که علاقه‌ای به استفاده از استخرهای بیرون ندارند و ترجیح می‌دهند از استخر روباز شخصی استفاده کنند. اما استفاده از استخر روباز محدودیت‌هایی دارد. به‌عنوان نمونه ممکن است افراد در معرض دید بودن استخر را دوست نداشته باشند. در فصول سرد سال این استخرها قابل استفاده نیستند. هنگام بارش باران یا برف هم نمی‌توان از استخر روباز استفاده کرد؛ اما چاره چیست؟ با این حساب مدت زمان استفادۀ مفید از استخر حداکثر 5 یا 6 ماه از سال خواهد بود؟

با استفاده از امکان سقف متحرک استخر، می‌توان تمام سال از استخر استفاده کرد. با استفاده از سقف متحرک استخر شما می‌توانید فضایی گرم و راحت، حتی در فصول سرد سال برای خود ایجاد کنید. می‌توانید به‌راحتی از استخر استفاده کنید و سپس همان‌جا نوشیدنی گرمی بنوشید و لذت ببرید.

سقف متحرک حیاط و حیاط خلوت

 

سقف متحرک حیاط

صبح تابستانی را در نظر بگیرید که آفتاب حیاط شما را پوشانده است. به دلیل تابش نور خورشید، نمی‌توانید از فضای حیاط، برای خوردن صبحانه‌ای کنار خانواده استفاده کنید. با استفاده از سقف متحرک حیاط خلوت یا سقف متحرک حیاط شما می‌توانید فضایی بدون نور آفتاب اما مشرف به حیاط داشته باشید. سقف متحرک حیاط، کمک می‌کند پوست شما از آسیب تابش مستقیم نور خورشید در امان بماند. به‌علاوه گاهی نور آفتاب باعث خراب شدن و بی‌رنگ شدن میز و صندلی حیاط می‌شود. استفاده از سقف متحرک حیاط خلوت، کمک می‌کند وسایل حیاط شما سالم بمانند.

این سقف‌ها برای روزهای سرد سال هم قابل استفاده هستند. می‌توانید با پوشیدن لباس گرم زیر سقف متحرک حیاط بنشینید و چای گرمی بنوشید و از دیدن باران یا برف لذت ببرید. سقف متحرک حیاط خلوت علاوه بر نداشتن دید، از نور کافی برخورد است.

سقف متحرک پاسیو

 

سقف متحرک پاسیو

پاسیو اغلب به حیاط خلوتی می‌گویند که فضای دنجی فراهم می‌کند و گل و گیاه در آنجا نگهداری می‌شود. این فضا دید ندارد و یک محیط نورگیر برای فضاهای بسته و بدون نور منزل محسوب می‌شود. پاسیو در بخش پشتی منزل قرار دارد و نور آن قسمت را تأمین می‌کند. پاسیو اغلب با استفاده از سقف‌های طلقی شفاف پوشانده می‌شود. پاسیو را نباید با حیاط خلوت اشتباه گرفت. حیاط خلوت سقف ندارد ولی اغلب پاسیوها سقف دارند.

این فضا قابلیت‌های استفادۀ زیادی دارد. پاسیو را می‌توان به گلخانه‌ای کوچک تبدیل کرد یا با گذاشتن چند مبل راحتی یا میز و صندلی، آن را به کافه‌ای خانگی تبدیل کرد. اگر سقف این پاسیو ثابت باشد، در روزهای گرم و مرطوب تابستان، استفاده از این فضا غیرممکن می‌شود. هم‌چنین گل‌ها نیاز به هوای آزاد دارند. اگر هم سقف باز داشته باشد نمی‌توان از برف، باد و باران در فصول سرد سال در امان بود؛ بنابراین بهتر است از سقف متحرک پاسیو استفاده کرد. این سقف این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا هر زمان که خواستید سقف را ببندید یا باز کنید.

سخن آخر

حال که از کاربرد سقف متحرک آگاه شدید، شاید بخواهید برای بخشی از منزل خود از سقف متحرک استفاده کنید. گروه مهندسی درسان با بیش از ده سال سابقه، در زمینۀ ساختمان‌سازی هوشمند و فناوری‌های نوین ساختمان‌سازی فعالیت می‌کند. گروه مهندسی درسان با برخورداری از کارشناسان و متخصصان مجرب، آمادۀ ارائۀ انواع سقف متحرک برای شما عزیزان است. برای تهیۀ انواع سقف متحرک متناسب با کاربرد خود هم‌اکنون با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.